LTM8001، LTM8054، LTM8071 و LTM8026؛ مقایسه و راهنمای انتخاب رگولاتور µModule

LTM8001، LTM8054، LTM8071 و LTM8026؛ مقایسه رگولاتورهای µModule

\n

LTM8001، LTM8054، LTM8071 و LTM8026 چهار رگولاتور µModule با کاربردهای متفاوت‌اند. در این مقایسه، تفاوت آن‌ها از نظر توپولوژی، محدوده ولتاژ، جریان، EMI، کنترل CVCC، حرارت و کاربرد صنعتی بررسی می‌شود تا انتخاب مدل مناسب فقط بر اساس عدد جریان یا قیمت انجام نشود.

اگر هدف شما علاوه بر مقایسه فنی، بررسی موجودی و تأمین این خانواده یا سایر قطعات توان است، صفحه خرید قطعات الکترونیکی کافه‌پارت نیز برای جست‌وجوی محصول و ارسال درخواست تأمین در دسترس است.

در یک نگاه
این چهار قطعه با وجود شباهت ظاهری و قرارگرفتن در خانواده µModule، برای چهار مسئله متفاوت طراحی شده‌اند: LTM8001 برای ساخت چند ریل خروجی و ریل‌های کم‌نویز، LTM8054 برای حالتی که ولتاژ ورودی ممکن است از خروجی کمتر، برابر یا بیشتر باشد، LTM8071 برای ورودی‌های تا ۶۰ ولت و طراحی کم‌ـEMI، و LTM8026 برای تنظیم دقیق هم‌زمان ولتاژ و جریان در حالت CVCC. بنابراین انتخاب صرفاً بر اساس عبارت «۵ آمپر» می‌تواند به طراحی اشتباه منجر شود.
تصویر مفهومی مقایسه رگولاتورهای µModule مدل LTM8001، LTM8054، LTM8071 و LTM8026
تصویر مفهومی از چهار رویکرد متفاوت در طراحی منبع تغذیه صنعتی با رگولاتورهای µModule

در بسیاری از تجهیزات صنعتی، بخش تغذیه فقط وظیفه تبدیل یک ولتاژ به ولتاژ دیگر را ندارد. منبع تغذیه باید در برابر تغییرات ورودی، بارهای گذرا، اتصال کوتاه، گرما، نویز الکترومغناطیسی و محدودیت فضای PCB نیز رفتار قابل پیش‌بینی داشته باشد. به همین دلیل، انتخاب رگولاتور بر اساس چند عدد برجسته روی صفحه محصول—برای مثال حداکثر ولتاژ ورودی یا جریان خروجی—کافی نیست.

چهار مدل LTM8001IY#PBF، LTM8054، LTM8071EY#PBF و LTM8026EV#PBF در نگاه اول همگی ماژول‌های توان فشرده و گران‌قیمت‌اند، اما از نظر Topology، نوع کنترل، تعداد خروجی، محدوده ولتاژ، رفتار حرارتی و کاربرد هدف، تفاوت بنیادی دارند. در این راهنما مشخصات رسمی سازنده را کنار یکدیگر قرار می‌دهیم و سپس با سناریوهای واقعی توضیح می‌دهیم کدام مدل برای چه نوع مدار صنعتی مناسب‌تر است.

µModule Regulator چیست و چرا با یک Buck IC معمولی تفاوت دارد؟

µModule نام خانواده‌ای از راهکارهای System-in-Package شرکت Analog Devices است. در یک رگولاتور معمولی، طراح باید کنترلر، MOSFETهای قدرت، سلف، شبکه جبران‌سازی و بخشی از قطعات جانبی را انتخاب و روی برد جانمایی کند. در بسیاری از µModuleها، کنترلر، کلیدهای قدرت، سلف و تعدادی از قطعات پشتیبان داخل یک پکیج یکپارچه قرار گرفته‌اند. این یکپارچگی می‌تواند زمان طراحی، تعداد قطعات خارجی، حساسیت به جانمایی و ریسک تکرار طراحی را کاهش دهد؛ اما به این معنا نیست که طراحی بیرونی اهمیت ندارد. انتخاب خازن‌ها، مسیرهای جریان بالا، سطح مس، Viaهای حرارتی، فیلتر EMI و شرایط تهویه همچنان تعیین‌کننده‌اند.[5]

قیمت بالاتر این قطعات معمولاً فقط قیمت یک آی‌سی نیست؛ بخشی از آن مربوط به سلف داخلی، کلیدهای قدرت، پکیج حرارتی، مهندسی جانمایی داخلی و کاهش زمان توسعه است. در پروژه‌ای با تیراژ کم، زمان عرضه محدود، فضای فشرده یا هزینه بالای خطای طراحی، این کاهش ریسک می‌تواند از اختلاف قیمت قطعه مهم‌تر باشد. در مقابل، اگر تولید بسیار انبوه است و تیم طراحی توان تخصصی کافی دارد، راهکار کاملاً Discrete ممکن است از نظر هزینه قطعات بهینه‌تر باشد.

مقایسه LTM8001 با LTM8054، LTM8071 و LTM8026 در یک نگاه

جدول مقایسه سریع LTM8001، LTM8054، LTM8071 و LTM8026

مدل Topology / ساختار اصلی Input Voltage Output Voltage جریان شاخص Switching Frequency پکیج مرتبط با محصول کافه‌پارت مزیت متمایز
LTM8001 Step-Down Buck + five configurable LDOs 6V to 36V خروجی Buck از 1.2V to 24V؛ خروجی‌های LDO قابل تنظیم Buck تا 5A؛ پنج LDO با ظرفیت اسمی 1.1A برای هر خروجی و قابلیت موازی‌شدن 200kHz to 1MHz 121-BGA, 15×15×3.42mm ساخت چند ریل و ریل‌های کم‌نویز در یک پکیج
LTM8054 Four-Switch Buck-Boost 5V to 36V 1.2V to 36V وابسته به نسبت ورودی/خروجی؛ برای 12VOUT: حدود 1.8A at 6VIN، 3.4A at 12VIN و 5.4A at 24VIN 100kHz to 800kHz 88-BGA, 15×11.25×3.42mm تنظیم خروجی وقتی VIN کمتر، برابر یا بیشتر از VOUT است
LTM8071 Step-Down Silent Switcher 3.6V to 60V 0.97V to 15V 5A continuous در نقطه مشخص‌شده سازنده؛ 7.25A peak در شرایط اعلام‌شده 200kHz to 2.2MHz 80-BGA, 11.25×9×3.32mm ورودی تا ۶۰ ولت، ابعاد کوچک و معماری کم‌ـEMI
LTM8026 CVCC Step-Down 6V to 36V 1.2V to 24V تنظیم جریان خروجی تا 5A 100kHz to 1MHz LTM8026EV#PBF: 81-LGA, 15×11.25×2.82mm کنترل دقیق جریان برای LED، SuperCap، شارژ کنترل‌شده و حفاظت اتصال کوتاه
نکته مهم درباره اعداد جدول: جریان‌های درج‌شده را نباید بدون بررسی نمودارهای Derating، راندمان، دمای محیط، سطح مس برد و نسبت VIN/VOUT به‌عنوان جریان تضمین‌شده در تمام شرایط تلقی کرد. این موضوع به‌ویژه درباره LTM8054 مهم است؛ عدد 5.4A مربوط به یک نقطه کاری مشخص است، نه همه ترکیب‌های ورودی و خروجی.[2]

LTM8001؛ وقتی یک منبع تغذیه باید چند ریل کم‌نویز بسازد

LTM8001IY#PBF یک رگولاتور Buck پنج‌آمپری است که در ادامه آن پنج LDO قابل پیکربندی قرار گرفته‌اند. سه LDO از خروجی Buck تغذیه می‌شوند و دو LDO دیگر ورودی مشترک مستقلی دارند. خروجی LDOها را می‌توان برای ساخت ریل‌های مجزا به کار برد یا تعدادی از آن‌ها را برای تقسیم جریان و توزیع حرارت موازی کرد. نویز خروجی اعلام‌شده برای LDOها 90µVRMS در بازه 100Hz to 1MHz است.[1]

این ساختار برای تجهیزاتی ارزشمند است که از یک ورودی صنعتی، چند ریل محلی می‌خواهند. برای مثال یک برد دارای FPGA، حافظه، ADC و بخش RF ممکن است به چند ولتاژ با نویز و ترتیب راه‌اندازی متفاوت نیاز داشته باشد. به‌جای استفاده از یک Buck و چند LDO مجزا، LTM8001 بخش مهمی از این ساختار را در یک پکیج جمع می‌کند.

مزیت واقعی LTM8001 فقط «شش خروجی» نیست

خروجی Buck و پنج خروجی LDO از نظر عملکرد یکسان نیستند. Buck برای تبدیل اصلی با راندمان بالاتر به کار می‌رود و LDOها برای ریل‌هایی مناسب‌اند که نویز کمتر یا تنظیم جداگانه می‌خواهند. نکته کلیدی این است که ولتاژ ورودی LDO باید با دقت انتخاب شود. اتلاف یک LDO تقریباً از رابطه زیر به دست می‌آید:

PLOSS ≈ (VIN,LDO − VOUT) × IOUT

اگر اختلاف ولتاژ زیاد باشد، حتی جریان متوسط نیز گرمای زیادی ایجاد می‌کند. برای نمونه، تبدیل خطی ۵ ولت به ۱.۲ ولت در جریان ۱ آمپر حدود ۳.۸ وات تلفات دارد؛ رقمی که برای یک بخش کوچک از پکیج بسیار سنگین است. در طراحی منطقی، خروجی Buck را تا حد امکان نزدیک ریل‌های LDO تنظیم می‌کنند تا Headroom کافی برای تنظیم باقی بماند اما اتلاف بیهوده کاهش یابد. موازی‌کردن LDOها نیز باید دقیقاً مطابق مدارها و توصیه‌های دیتاشیت انجام شود.

LTM8001 برای چه پروژه‌هایی مناسب‌تر است؟

  • تغذیه چندریل FPGA، DSP، ASIC و پردازنده
  • ساخت ریل‌های آنالوگ کم‌نویز در کنار ریل دیجیتال
  • بردهای مخابراتی و RF Transceiver
  • پروژه‌هایی که کاهش تعداد قطعات و سطح برد اهمیت زیادی دارد
  • سامانه‌هایی که محدودیت جریان قابل تنظیم برای خروجی Buck لازم دارند

چه زمانی LTM8001 انتخاب مناسبی نیست؟

  • وقتی فقط یک خروجی ساده نیاز است و هیچ استفاده‌ای برای LDOهای داخلی ندارید.
  • وقتی ورودی ممکن است از خروجی کمتر شود؛ بخش اصلی قطعه Step-Down است و قابلیت Boost ندارد.
  • وقتی اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی LDOها زیاد و جریان آن‌ها بالاست؛ در این حالت محدودیت حرارتی می‌تواند مزیت چندخروجی را خنثی کند.
  • وقتی مونتاژ 121-BGA و کنترل کیفیت آن در خط تولید شما امکان‌پذیر نیست.
تصویر مفهومی توزیع چند ریل تغذیه صنعتی با رگولاتور µModule
ساخت چند ریل خروجی از یک ورودی، یکی از سناریوهای اصلی انتخاب LTM8001 است.

LTM8054؛ انتخاب اصلی زمانی که VIN از VOUT عبور می‌کند

LTM8054 یک رگولاتور Four-Switch Buck-Boost است. یعنی می‌تواند زمانی که ورودی بالاتر از خروجی است در ناحیه Buck، زمانی که ورودی پایین‌تر است در ناحیه Boost و هنگام نزدیک‌بودن دو ولتاژ در ناحیه انتقال کار کند. محدوده ورودی آن ۵ تا ۳۶ ولت و خروجی قابل تنظیم آن ۱.۲ تا ۳۶ ولت است. این ویژگی برای باتری، پنل خورشیدی، ورودی خودرو یا هر باس متغیری که از مقدار خروجی عبور می‌کند، تفاوت بنیادین ایجاد می‌کند.[2]

برای مثال اگر یک سامانه به خروجی ثابت ۱۲ ولت نیاز دارد اما ورودی آن در طول کار بین ۶ تا ۲۴ ولت تغییر می‌کند، یک Buck معمولی در بخش پایین دامنه نمی‌تواند ۱۲ ولت را حفظ کند و یک Boost معمولی در بخش بالای دامنه مناسب نیست. LTM8054 برای همین مسئله طراحی شده است.

چرا عبارت 5.4A باید با احتیاط خوانده شود؟

در Buck-Boost، جریان خروجی تابع توان قابل انتقال، ولتاژ ورودی، ولتاژ خروجی، راندمان و محدودیت حرارتی است. سازنده برای خروجی ۱۲ ولت نقاط نمونه زیر را اعلام می‌کند:

  • 12V / 1.8A from 6VIN
  • 12V / 3.4A from 12VIN
  • 12V / 5.4A from 24VIN

بنابراین نوشتن «خروجی ۵.۴ آمپر» بدون ذکر شرایط می‌تواند گمراه‌کننده باشد. در ولتاژ ورودی پایین، برای تحویل توان ثابت باید جریان ورودی افزایش یابد و محدودیت کلیدها، سلف و گرما زودتر ظاهر می‌شود. طراح باید نمودار Maximum Output Current vs Input Voltage را برای ولتاژ خروجی موردنظر بررسی کند، نه اینکه فقط عدد صفحه اول دیتاشیت را مبنا قرار دهد.

ویژگی‌های کنترلی مهم LTM8054

  • محدودکننده متوسط جریان ورودی و خروجی قابل تنظیم
  • خروجی مانیتور جریان ورودی و خروجی
  • قابلیت موازی‌کردن برای افزایش جریان، مطابق توصیه دیتاشیت
  • فرکانس قابل انتخاب از 100kHz تا 800kHz
  • قابلیت Synchronization در بازه اعلام‌شده سازنده
  • راندمان تا ۹۴ درصد در برخی شرایط کاری

LTM8054 برای چه پروژه‌هایی مناسب‌تر است؟

  • تجهیزات باتری‌خور که ولتاژ باتری در طول دشارژ از مقدار خروجی عبور می‌کند
  • منبع ۱۲ ولت پایدار از ورودی متغیر پایین‌تر و بالاتر از ۱۲ ولت
  • رگولاتور پنل خورشیدی یا ورودی‌های غیرپایدار
  • شارژ و کنترل توان که به محدودیت و مانیتور جریان ورودی/خروجی نیاز دارد
  • سامانه صنعتی که قطع خروجی هنگام عبور VIN از VOUT قابل قبول نیست

چه زمانی LTM8054 انتخاب مناسبی نیست؟

  • وقتی ورودی همیشه با حاشیه کافی بالاتر از خروجی است؛ یک Buck مناسب ممکن است ساده‌تر، کوچک‌تر یا کم‌تلفات‌تر باشد.
  • وقتی به چند ریل کم‌نویز نیاز دارید؛ این مدل یک خروجی اصلی دارد و جایگزین ساختار LTM8001 نیست.
  • وقتی عدد جریان موردنیاز را بدون تحلیل بدترین حالت ورودی، دما و خروجی انتخاب کرده‌اید.

LTM8071؛ ورودی 60V و Silent Switcher برای محیط‌های نویزی

LTM8071EY#PBF یک رگولاتور Step-Down با ورودی ۳.۶ تا ۶۰ ولت، خروجی ۰.۹۷ تا ۱۵ ولت و معماری Silent Switcher است. طبق دیتاشیت، قطعه در شرایط 24VIN، 3.3VOUT و TA=85°C می‌تواند ۵ آمپر پیوسته تحویل دهد و در شرایط مشخص‌شده دیگر جریان Peak تا ۷.۲۵ آمپر ذکر شده است. پکیج ۸۰ توپی آن تنها 11.25×9×3.32mm است.[3]

مزیت اصلی LTM8071 فقط تحمل ۶۰ ولت نیست. معماری Silent Switcher برای کاهش حلقه‌های جریان سریع و میدان‌های مغناطیسی مزاحم طراحی شده و امکان دستیابی هم‌زمان به راندمان بالا و EMI کمتر را فراهم می‌کند. سازنده این قطعه را سازگار با CISPR22 Class B معرفی می‌کند.[6]

توجه: عبارت CISPR22 Class B Compliant به معنی تضمین قبولی محصول نهایی شما در آزمون EMI نیست. کابل‌ها، فیلتر ورودی، جانمایی PCB، زمین، کانکتورها، محفظه و سایر منابع نویز در نتیجه نهایی اثر دارند. مزیت LTM8071 این است که نقطه شروع بسیار مناسب‌تری برای طراحی کم‌ـEMI فراهم می‌کند.

فرکانس بالاتر چه مزیتی دارد و چه هزینه‌ای ایجاد می‌کند؟

LTM8071 از فرکانس 200kHz to 2.2MHz پشتیبانی می‌کند. افزایش فرکانس می‌تواند اندازه برخی قطعات فیلتر را کاهش دهد و پاسخ گذرای سریع‌تری فراهم کند، اما تلفات Switching و حساسیت به Layout را افزایش می‌دهد. بهترین فرکانس لزوماً بیشترین فرکانس ممکن نیست. انتخاب باید بر اساس نسبت ورودی به خروجی، راندمان، محدودیت Minimum On-Time، حرارت و باندهای حساس سیستم انجام شود.

LTM8071 برای چه پروژه‌هایی مناسب‌تر است؟

  • باس‌های صنعتی ۲۴ یا ۴۸ ولت با احتمال Surge و دامنه بالا
  • تجهیزات Test & Measurement و سامانه‌های حساس به EMI
  • تغذیه نقطه بار از ورودی‌های تا ۶۰ ولت
  • تجهیزات هوایی و منابع توزیع‌شده که ابعاد و نویز اهمیت دارند
  • تبدیل ۲۴ یا ۴۸ ولت به ریل‌های ۱۲، ۵، ۳.۳ یا پایین‌تر، در محدوده مجاز خروجی و توان

چه زمانی LTM8071 انتخاب مناسبی نیست؟

  • وقتی خروجی بیشتر از ۱۵ ولت لازم دارید.
  • وقتی ورودی ممکن است از خروجی کمتر شود و Boost لازم است.
  • وقتی تنظیم دقیق جریان خروجی، نه فقط محدودسازی حفاظتی، نیاز اصلی پروژه است؛ LTM8026 برای CVCC هدفمندتر است.
  • وقتی چند خروجی مستقل لازم دارید.

LTM8026؛ رگولاتور CVCC برای کنترل دقیق جریان

LTM8026EV#PBF یک رگولاتور Step-Down با حالت Constant-Voltage Constant-Current است. ورودی آن ۶ تا ۳۶ ولت، خروجی قابل تنظیم آن ۱.۲ تا ۲۴ ولت و جریان قابل تنظیم آن تا ۵ آمپر است. جریان را می‌توان با ولتاژ کنترل، مقاومت یا Thermistor تنظیم کرد. نسخه EV#PBF موجود در کافه‌پارت طبق اطلاعات رسمی سازنده در پکیج 81-LGA با ابعاد 15×11.25×2.82mm ارائه می‌شود.[4]

در منبع CVCC، مدار تا زمانی که بار جریان کمتری از حد تنظیم‌شده می‌خواهد، ولتاژ را ثابت نگه می‌دارد. وقتی بار تلاش می‌کند جریان بیشتری بکشد، کنترلر وارد ناحیه Constant Current می‌شود و ولتاژ خروجی را به‌اندازه لازم کاهش می‌دهد تا جریان روی حد تنظیم‌شده باقی بماند. این رفتار برای یک محدودکننده حفاظتی دقیق، درایور LED پرقدرت، شارژ SuperCap و برخی روش‌های شارژ باتری بسیار مفید است.

آیا LTM8026 یک Battery Charger کامل است؟

خیر، عبارت µController-Based Battery Charging در کاربردهای سازنده به این معناست که LTM8026 می‌تواند مرحله توان CVCC را فراهم کند و یک میکروکنترلر یا مدار مدیریت خارجی پروفایل شارژ را کنترل کند. نوع باتری، دما، پایان شارژ، زمان‌بندی، ایمنی و Balancing باید متناسب با شیمی باتری طراحی شوند. استفاده از یک منبع CVCC به‌تنهایی جایگزین Battery Management کامل نیست.

کاربرد ترمیستور در کنترل جریان

امکان تنظیم جریان با Thermistor اجازه می‌دهد جریان خروجی بر اساس دمای بار یا محیط کاهش یابد. این قابلیت در LEDهای پرتوان، پک باتری یا بارهایی که محدوده حرارتی حساس دارند، ارزشمند است. البته محل نصب حسگر، ثابت زمانی حرارتی و منحنی مقاومت ترمیستور باید با طراحی واقعی هماهنگ شود؛ صرف اتصال یک NTC بدون محاسبه، حفاظت قابل اتکایی ایجاد نمی‌کند.

LTM8026 برای چه پروژه‌هایی مناسب‌تر است؟

  • درایو LED پرقدرت با جریان تنظیم‌شده
  • شارژ SuperCap
  • مرحله توان شارژ باتری تحت کنترل میکروکنترلر
  • منبع آزمایشگاهی یا صنعتی با محدودیت جریان دقیق
  • بارهایی که اتصال کوتاه شدید یا Overload قابل انتظار دارند
  • ترکیب چند منبع ورودی برای یک خروجی با استفاده از روش‌های موازی‌سازی مجاز دیتاشیت
ارزیابی آزمایشگاهی رگولاتور µModule با مولتی‌متر، اسیلوسکوپ و پروب
برای قطعات گران‌قیمت توان، بررسی راندمان، Ripple، دمای پکیج و پاسخ گذرا روی برد واقعی ضروری است.

مقایسه سناریومحور؛ در هر مسئله کدام مدل منطقی‌تر است؟

سناریو ۱: ورودی 24V صنعتی و چند ریل برای FPGA و بخش Analog

اگر از ۲۴ ولت باید یک ریل میانی و چند ریل کم‌نویز مانند ۳.۳، ۱.۸، ۱.۲ و ۰.۹ ولت ساخته شود، LTM8001 اولین گزینه‌ای است که باید بررسی شود. ساختار Buck + LDO Array دقیقاً با این نیاز هم‌راستاست. شرط موفقیت، طراحی حرارتی LDOها و انتخاب هوشمند ولتاژ ریل میانی است.

سناریو ۲: خروجی ثابت 12V از ورودی باتری 8V تا 24V

چون ورودی هم پایین‌تر و هم بالاتر از ۱۲ ولت می‌شود، LTM8054 مناسب‌ترین عضو این مقایسه است. LTM8001، LTM8071 و LTM8026 همگی Step-Down هستند و هنگام افت ورودی به زیر مقدار لازم، امکان حفظ ۱۲ ولت را ندارند.

سناریو ۳: تبدیل باس 48V به 5V برای کنترلر صنعتی حساس به EMI

LTM8071 به دلیل محدوده ورودی تا ۶۰ ولت، خروجی تا ۱۵ ولت، Silent Switcher و پکیج کوچک، گزینه طبیعی‌تر است. بااین‌حال باید Surge واقعی باس، حاشیه Absolute Maximum، فیلتر ورودی و Derating در دمای محفظه بررسی شود. اگر ترنزینت ورودی ممکن است از حداکثر مجاز عبور کند، حفاظت ورودی جداگانه لازم است.

سناریو ۴: منبع 5A با محدودیت جریان دقیق برای LED یا SuperCap

LTM8026 مناسب‌ترین انتخاب است، زیرا تنظیم جریان جزئی از حلقه کنترل اصلی آن است. استفاده از LTM8071 صرفاً به دلیل جریان ۵ آمپر، همان رفتار CVCC را ایجاد نمی‌کند.

سناریو ۵: فقط یک خروجی 5V/3A از ورودی ثابت 24V

در چنین کاربرد ساده‌ای هر چهار قطعه ممکن است از نظر محدوده ولتاژ بخشی از نیاز را پوشش دهند، اما احتمالاً همه آن‌ها بیش از حد پیچیده یا گران‌اند. LTM8071 مزیت EMI و 60V را ارائه می‌دهد؛ LTM8026 مزیت CVCC؛ LTM8001 مزیت چندخروجی؛ و LTM8054 مزیت Buck-Boost. اگر هیچ‌یک از این مزایا لازم نیست، بهتر است یک Buck µModule ساده‌تر یا راهکار دیگر بررسی شود. انتخاب قطعه گران‌تر بدون استفاده از قابلیت اصلی آن، بهینه‌سازی نیست.

حرارت؛ مهم‌ترین عامل پنهان در انتخاب رگولاتور 5A

پنج آمپر در ولتاژ پایین ممکن است توان خروجی متوسطی ایجاد کند، اما نسبت ورودی/خروجی و راندمان تعیین می‌کند چه مقدار گرما داخل پکیج تولید شود. برای تقریب اولیه:

PLOSS ≈ POUT × (1/η − 1)

اگر خروجی ۳۰ وات و راندمان ۹۰ درصد باشد، تلفات تقریبی ۳.۳ وات است. این گرما باید از پکیج به مس PCB، Viaها، هوا و محفظه منتقل شود. مقاومت حرارتی درج‌شده در دیتاشیت یک عدد ثابت برای تمام بردها نیست؛ ابعاد و تعداد لایه‌ها، ضخامت مس، جهت نصب، جریان هوا و قطعات مجاور اثر جدی دارند.

در طراحی صنعتی، بهتر است از نمودارهای Thermal Derating و تصاویر حرارتی بردهای Demo استفاده شود و سپس نمونه واقعی در بدترین شرایط آزمایش شود. اندازه‌گیری سطح پکیج با دوربین حرارتی مفید است، اما دمای سطح دقیقاً برابر Junction Temperature نیست. استفاده از Thermal Shutdown به‌عنوان روش عادی کنترل دما اشتباه است؛ این حفاظت برای شرایط لحظه‌ای و خطا طراحی شده و تکرار آن می‌تواند قابلیت اطمینان را کاهش دهد.

تصویر مفهومی تحلیل حرارتی رگولاتور µModule روی برد مدار چاپی
پکیج یکپارچه طراحی را ساده می‌کند، اما مسیر انتقال گرما از قطعه به PCB همچنان باید مهندسی شود.

EMI، Ripple و Grounding؛ تفاوت «کارکردن» با «طراحی صنعتی»

ممکن است یک منبع تغذیه روی میز آزمایش ولتاژ صحیح تولید کند اما در آزمون EMI، کنار ADC دقیق یا داخل محفظه نهایی دچار مشکل شود. برای هر چهار مدل باید حلقه ورودی، مسیر سوئیچینگ، خازن‌های ورودی و خروجی، سطح زمین و مسیر بازگشت جریان مطابق Layout دیتاشیت طراحی شود.

  • LTM8071 به دلیل Silent Switcher نقطه شروع قوی‌تری برای EMI پایین است، ولی Layout و Filter بیرونی را حذف نمی‌کند.
  • LTM8001 برای ریل‌های کم‌نویز از LDO استفاده می‌کند؛ اما نویز Buck، زمین مشترک و مسیرهای بار می‌توانند دوباره نویز را تزریق کنند.
  • LTM8054 به دلیل چهار کلید و تغییر حالت Buck/Boost، باید در کل دامنه ورودی از نظر EMI و پایداری ارزیابی شود.
  • LTM8026 در حالت Current Regulation ممکن است با بارهای دینامیک رفتاری متفاوت از حالت Voltage Regulation نشان دهد؛ جبران‌سازی و پاسخ حلقه باید بررسی شود.

پکیج BGA یا LGA؛ موضوعی که پیش از خرید باید قطعی شود

این قطعات برای مونتاژ حرفه‌ای Surface Mount ساخته شده‌اند و جایگزین مناسبی برای آزمایش مستقیم روی Breadboard نیستند. در کافه‌پارت، مدل‌های مورد بحث با پسوندهای مشخصی ثبت شده‌اند:

  • LTM8001IY#PBF: پکیج 121-BGA
  • LTM8071EY#PBF: پکیج 80-BGA
  • LTM8026EV#PBF: پکیج 81-LGA
  • برای LTM8054 باید پسوند دقیق Orderable Part Number پیش از سفارش تأیید شود؛ خانواده در پکیج 88-BGA ارائه می‌شود.

تفاوت Y و V در خانواده‌هایی مانند LTM8026 می‌تواند تفاوت BGA و LGA را نشان دهد. همچنین #PBF به Finish سازگار با RoHS اشاره دارد. حذف یک حرف یا علامت از پارت‌نامبر ممکن است نوع پکیج، Grade یا Finish سفارش را تغییر دهد. پیش از نهایی‌کردن PCB، باید Package Drawing همان پسوند دقیق را با Footprint تطبیق دهید.

تصویر مفهومی مقایسه ابعاد و پکیج رگولاتورهای توان µModule
در قطعات µModule، پسوند پارت‌نامبر و Package Drawing بخشی از مشخصات الکتریکی و تولیدی پروژه است.

چک‌لیست انتخاب پیش از ثبت سفارش

  1. VIN را فقط به مقدار Nominal محدود نکنید. حداقل، حداکثر، افت کابل، Surge، Load Dump و زمان راه‌اندازی را بررسی کنید.
  2. مشخص کنید Step-Down کافی است یا Buck-Boost لازم دارید. اگر ورودی ممکن است پایین‌تر از خروجی باشد، سه مدل Buck این مقایسه مناسب نیستند.
  3. جریان Continuous و Peak را جدا کنید. مدت Peak، Duty Cycle و پاسخ حرارتی اهمیت دارد.
  4. نقطه کاری دقیق را روی نمودار دیتاشیت پیدا کنید. به‌ویژه برای LTM8054.
  5. نیاز به CVCC را مشخص کنید. Current Limit حفاظتی با تنظیم دقیق جریان یکسان نیست.
  6. تعداد و کیفیت ریل‌ها را مشخص کنید. چند ریل کم‌نویز، LTM8001 را از بقیه متمایز می‌کند.
  7. بودجه EMI را تعریف کنید. برای ورودی بالا و EMI حساس، LTM8071 مزیت مهمی دارد.
  8. دمای محیط و محفظه را در بدترین حالت در نظر بگیرید. جریان نامی بدون Derating معتبر نیست.
  9. پکیج و توان مونتاژ را بررسی کنید. BGA/LGA به Stencil، Reflow Profile، کنترل خمیر قلع و بازرسی مناسب نیاز دارد.
  10. پارت‌نامبر کامل را با سفارش تطبیق دهید. Grade، Package و Terminal Finish باید قطعی باشند.
  11. برد Demo و ابزار شبیه‌سازی را بررسی کنید. تست اولیه روی مدار مرجع، ریسک یک قطعه گران‌قیمت را کاهش می‌دهد.
  12. قیمت و موجودی را از صفحه محصول ببینید. این اطلاعات متغیرند و عمداً داخل مقاله ثابت نشده‌اند.

جمع‌بندی نهایی؛ کدام رگولاتور را انتخاب کنیم؟

نیاز اصلی پروژه انتخاب پیشنهادی برای بررسی اول دلیل
چند ریل و خروجی کم‌نویز LTM8001 Buck پنج‌آمپری به‌همراه پنج LDO قابل پیکربندی
ورودی پایین‌تر و بالاتر از خروجی LTM8054 Four-Switch Buck-Boost
ورودی تا ۶۰ ولت و EMI پایین LTM8071 Silent Switcher، CISPR22 Class B و پکیج کوچک
تنظیم دقیق ولتاژ و جریان LTM8026 حلقه کنترل CVCC و تنظیم جریان تا ۵ آمپر

هیچ‌یک از این چهار مدل «بهترین رگولاتور» به‌صورت مطلق نیست. هرکدام هزینه و پیچیدگی خود را برای حل یک مسئله مشخص توجیه می‌کند. اگر نیاز اصلی پروژه درست تعریف شود، انتخاب معمولاً روشن است: چندریل کم‌نویز، Buck-Boost، ورودی ۶۰ ولت و EMI پایین، یا CVCC. اگر نیاز پروژه در هیچ‌یک از این چهار دسته قرار نمی‌گیرد، احتمالاً باید مدل دیگری انتخاب شود.

مشاهده محصولات مرتبط در کافه‌پارت

برای بررسی قیمت، موجودی و مشخصات ثبت‌شده، صفحه هر محصول را باز کنید. پیش از سفارش قطعات گران‌قیمت، پارت‌نامبر کامل و سازگاری Package با PCB را دوباره کنترل کنید.

سؤالات متداول

آیا LTM8054 در تمام شرایط 5.4A خروجی می‌دهد؟

خیر. جریان قابل دستیابی به ولتاژ ورودی، ولتاژ خروجی، راندمان، دمای محیط و طراحی حرارتی وابسته است. مقدار ۵.۴ آمپر برای نقطه کاری مشخص 24VIN to 12VOUT اعلام شده است.

آیا LTM8071 می‌تواند ولتاژ را افزایش دهد؟

خیر. LTM8071 یک Step-Down Regulator است. برای خروجی بالاتر از ورودی باید Buck-Boost یا Boost مناسب انتخاب شود.

آیا شش خروجی LTM8001 همگی 5A هستند؟

خیر. بخش Buck تا ۵ آمپر است و پنج LDO هرکدام ظرفیت اسمی ۱.۱ آمپر دارند و می‌توانند در آرایش‌های مجاز موازی شوند. جریان واقعی هر مسیر به تنظیم، Dropout و حرارت وابسته است.

تفاوت Current Limit با CVCC چیست؟

Current Limit در بسیاری از رگولاتورها عمدتاً حفاظت اضافه‌بار است. در CVCC، تنظیم جریان بخشی از عملکرد کنترل‌شده منبع است و مدار می‌تواند در ناحیه جریان ثابت به‌طور هدفمند کار کند. LTM8026 برای این کاربرد طراحی شده است.

آیا LTM8026 مستقیماً برای هر نوع باتری قابل استفاده است؟

خیر. LTM8026 مرحله توان CVCC را فراهم می‌کند؛ پروفایل شارژ، تشخیص پایان شارژ، دما و حفاظت باید متناسب با شیمی باتری توسط کنترلر خارجی طراحی شود.

آیا این چهار قطعه Drop-in Replacement یکدیگرند؟

خیر. توپولوژی، پین‌آوت، ابعاد، تعداد توپ یا پد، محدوده خروجی و عملکرد کنترلی متفاوت است. حتی مدل‌هایی با ابعاد نزدیک نیز Footprint یکسانی ندارند.

برای ورودی 24V و خروجی 5V کم‌نویز کدام مدل بهتر است؟

پاسخ به سطح نویز، جریان، تعداد ریل و EMI بستگی دارد. برای یک خروجی ۵ ولت و EMI پایین، LTM8071 گزینه مهمی برای بررسی است؛ اگر چند ریل کم‌نویز لازم است، LTM8001 می‌تواند مناسب‌تر باشد.

چرا قیمت این قطعات از رگولاتورهای معمولی بیشتر است؟

این قطعات بخشی از منبع تغذیه—از جمله کنترلر، کلیدهای قدرت، سلف و قطعات پشتیبان—را در یک پکیج مهندسی‌شده یکپارچه می‌کنند. قیمت بالاتر می‌تواند با کاهش زمان طراحی، سطح برد، ریسک Layout و تعداد قطعات خارجی جبران شود؛ اما فقط زمانی که قابلیت‌های آن واقعاً در پروژه استفاده شوند.

منابع و مراجع فنی

  1. Analog Devices — LTM8001 Product Page and Data Sheet
  2. Analog Devices — LTM8054 Product Page and Data Sheet
  3. Analog Devices — LTM8071 Product Page and Data Sheet
  4. Analog Devices — LTM8026 Product Page and Data Sheet
  5. Analog Devices — µModule Power Technology
  6. Analog Devices — Silent Switcher Devices Are Quiet and Simple

این مقاله برای انتخاب اولیه و مقایسه مهندسی تهیه شده است. طراحی نهایی باید بر اساس آخرین Revision دیتاشیت، مدار مرجع، شرایط واقعی بار و آزمون نمونه انجام شود.

zhk2024
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *